10 paź 2021

Strudel z jesiennymi śliwkami

Strudel ze śliwkami na niedzielny stół.


Śliwkowe nadzienie do strudla, jest pyszną rzadkością!
Składniki:
1,8 kg śliwek węgierek, nie za bardzo dojrzałych
160 g cukru
140 g mielonego biszkopta
3 opakowania cukru waniliowego (3 x po 7 g)
4 g mielonego cynamonu
½ szklanki suszonych żurawin (można zrezygnować)
sok z pomarańczy, świeżo wyciśnięty, moczenia żurawin
ciasteczka biszkoptowe, takie jak do tirami su, w ilości do pokrycia prostokąta 35 x 15 cm
ciasto listkowe (francuskie) w formie prostokąta 40 x 45 cm
1 rozbełtane jajo do posmarowania ciasta przed pieczeniem
cukier puder do posypania na wydaniu

Wykonanie:
1.) Żurawiny namoczyć w soku pomarańczowym na minimum 6 godzin, albo jeszcze lepiej na całą noc. Przed zastosowaniem, dokładnie osączyć na sicie.
UWAGA! Zebrany po odcedzeniu sok, można zagotować z cukrem w proporcji 1 x 1.
W ten sposób uzyska się aromatyczny syrop do słodzenia wyrobów cukierniczych, który szczelnie zamknięty, można przechowywać w lodówce do 2 tygodni.

2.) Śliwki przepołowić i pozbawić pestek. Dokładnie wymieszać z mielonym biszkoptem, cukrem, namoczonymi żurawinami, i przyprawami.

3.) Płat ciasta listkowego ułożyć płasko na stole, podkładając pod spód czystą ściereczkę odpowiedniej wielkości. Bok o długości 40 cm będzie później długością strudla. Po środku gęsto ułożyć całe biszkopciki, w prostokąt o wymiarach 35 x 15 cm. Z lewej i prawej strony mają pozostać wolne od nadzienia pasy ciasta (2 x po 15 cm)  Czyli wykorzystuje się środkową 1/3 powierzchni. UWAGA! Biszkopciki są tu niezbędne do pochłonięcia nadmiaru soku jaki wydzieli się ze śliwek w czasie pieczenia! 

Po obu końcach należy pozostawić 2 x po 2,5 cm marginesu wolnego ciasta na zakładkę. Na biszkopcikach równomiernie rozprowadzić nadzienie śliwkowe. Z lewej i prawej strony zawinąć do środka wolne 2,5 cm marginesy. 

4.) Zwijanie: ciasto leży bokiem 40 cm zwrócone do mnie. Wtedy chwytając za ściereczkę po przeciwległej stronie, trzymając po bokach u szczytu., pociągając do siebie, zakładam wolny płat ciasta, tak aby pokrył całe nadzienie. Pierwszą zakładkę należy z wierzchu posmarować rozbełtanym jajem, względnie roztopionym masłem. Kolejno pokryć drugim 15 cm pasem ciasta, pociągając od siebie.

W celu usunięcia ewentualnych resztek powietrza, lekko docisnąć na całej powierzchni. Najlepiej przy pomocy niezbyt ciężkiej deski kuchennej, na krótko przed wstawieniem do piekarnika całość posmarować resztą rozbełtanego jaja. (względnie roztopionego masła)

Umieścić na papierze do pieczenia rozłożonym na płaskiej formie i wstawić na dolną szynę do piekarnika rozgrzanego do 210°C na 50 minut. Grzeje góra + dół.

Z krojeniem powinno się odczekać aż wypiek dobrze przestygnie. Inaczej gorące nadzienie wyleje się na zewnątrz. Kroić dużym nożem z ostrą piłką. Na wydaniu posypać cukrem pudrem.

Tadeusz Gwiaździński
 
Kulinarne perfidie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz