1 sie 2021

Tort Sachera. Cukierniczy klasyk światowej sławy. Nieco historii i przepis na domową wersję!

To jest chyba jedyny tort na świecie, który powstał z pobudek politycznych.
Mianowicie miał się przyczynić do eliminacji licznych wpływów kuchni francuskiej, na to co się jadało na dworze cesarskim w Wiedniu.


Jednym z podstawowych sloganów reklamowych jest fakt, że choć nie zawiera "żadnych" konserwantów, zachowuje świeżość przez trzy tygodnie. Owszem, w jego skład nie wchodzą żadne chemikalia, ale za to w oryginalnym wydaniu jest niemiłosiernie słodki, czyli zawiera ogromną ilość konserwującego cukru!

Tort Sacheraczekoladowy tort bez kremu, należący do absolutnej klasyki światowej. Jest to z pewnością jedyny tort na świecie, którego powstanie (1832)  zainicjowane zostało na rozkaz i to z pobudek politycznych.
W czasie trwania Kongresu Wiedeńskiego (1814-15) tamtejszy pałac cesarski i cała stolica  zostały wręcz zdominowane kulinarnymi wpływami z Francji. Obok innych,  zapanowała obowiązkowa i długotrwała moda na torty bogato przekładane rozmaitymi kremami. 
Jak wiadomo z historii, mający wówczas potężne wpływy na dworze austriackim książę von Metternich, był zawziętym franko-fagiem, czyli nie cierpiał ani Francuzów ani  niczego co francuskie. Zawzięcie dążył do zaznaczenia hegemonii Austrii w Europie, starając się doprowadzić do tego wszystkimi możliwymi środkami. Tak dalece, że i Bogu ducha winne torty z kremem znalazły się na liście do likwidacji.
Swoje idee wcielał w życie z żelazną konsekwencją. W 1832  polecił swemu nadwornemu cukiernikowi wykreowanie tortu bez kremu, ale tak dobrego, że przede wszystkim miały się nim zachwycać wszystkie damy dworu.
"I żebym się nie musiał za was wstydzić" - dodał przerażonemu szefowi kuchni.

No i w odpowiedzi na takie postawienie sprawy, nadworny kucharz ciężko się rozchorował. Do dzisiaj nie wiadomo czy naprawdę, czy ze strachu przed ewentualnym gniewem pryncypała. No i nagle nie było komu wykonać rozkazu. Wszyscy potencjalni zastępcy pochowali się po kątach.
„Entliczek pętliczek” i brzemienny ten  zaszczyt padł na 16-to letniego Franza Sachera, będącego podówczas uczniem dostawcy dworu cesarskiego cukierni Demel.
Młody człowiek zamiast się zdenerwować lub popaść w rozterkę, zrobił tort jak potrafił. W sumie nie odkrył Ameryki, bo bardzo podobne przepisy na tort czekoladowy można znaleźć w niemieckich książkach kucharskich z 1718 i 1749 roku. Całą różnicą jest fakt, że w odróżnieniu od innych do smarowania tortu Sachera używa się marmolady morelowej*. Do tego ta wersja a nie inne przeszła do historii.
Wyrób natychmiast stał się przebojem kulinarnym dworu cesarskiego i Wiednia.
To była chyba pierwsza forma zaistnienia ocenzurowanej reklamy, bo za wprowadzeniem go na salony, kryły się potężne wpływy dworu księcia. W każdym razie nie zachowały się żadne negatywne recenzje i od początku był wychwalany pod niebiosa. 
Można przypuszczać, że albo był chwalony bo taki był rozkaz, albo faktycznie smakował ówczesnym podniebieniom.
Od tamtej pory być w Wiedniu i nie zjeść kawałka tortu w kawiarni hotelu Sacher, to jak być w Rzymie, itd.

Oryginalny przepis na to cudo przechowywany jest w kasie pancernej hotelu o tej samej nazwie, bo największą tajemnicą fenomenu tortu Sachera jest fakt, że bez stosowania żadnych konserwantów w oryginalnym wydaniu zachowuje świeżość do trzech tygodni.
Jest bardzo słodki i można go przełknąć tylko z bogatym dodatkiem nie słodzonej bitej śmietany i filiżanką gorzkiej kawy. Kwestia gustu.

* - prawdziwy tort Sachera może być przekładany tylko marmoladą z moreli pochodzących ze słynnego regionu Wachau

Powyższy tekst jest cytatem z książki autora: "O kremówce w Wadowicach i widelcu w butelce".

Tort Sachera – wersja domowa (tortownica Ø 24 cm)

Składniki:
130 g miękkiego masła
40 g cukru pudru
1 laska wanilii
szczypta soli
6 żółtek
130 g + 200 g kuwertury 70 % ( względnie gorzkiej czekolady)
130 g mąki pszennej (Typ 700)
6 białek
180 g miałkiego cukru
150 g konfitury morelowej
80 – 100 ml słodkiej śmietanki kremówki (30 – 36%)

Wykonanie:
1.) Ciasto przeznaczone do wykonania tortu Sachera powinno się upiec na dzień wcześniej.
130 g czekolady rozpuścić w pojemniku nad gorąca kąpielą wodną. Nastawić piekarnik aby się rozgrzewał do 180°C.
2.) Masło utrzeć z cukrem na białą puszystą masę. Przeciąć wzdłuż laskę wanilii, zeskrobać miąższ i dodać do masy maślano cukrowej. Kolejno, stale ucierając, po jednym dodawać żółtka. Na koniec dodać szczyptę soli.
Kiedy czekolada nieco przestygnie, ale jeszcze będzie płynna, porcjami i ostrożnie połączyć ją z otrzymaną masą.
3.) Białka ubić ze 180 g cukru na gładki krem. UWAGA! Ubijać należy tak długo aż wszystkie kryształy cukru dokładnie się rozpuszczą! Tak ubitą pianę dodać do ciasta, zaczynając od małej porcji! Na koniec daje się przesianą mąkę.
4.) Gotowe ciasto umieścić w tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i niezwłocznie wstawić na dolną półkę do piekarnika rozgrzanego do 180°C. Grzeje góra + dół.
Czas pieczenia wynosi ok. 30 - 35 minut. Gotowość należy sprawdzać suchym drewnianym patyczkiem.
5.) Gotowe ciasto przeciąć poziomo na połowy. Każdą (od środka) posmarować gorącą konfiturą morelową. Odstawić do zastygnięcia. Tort złożyć posmarowanymi powierzchniami do siebie.
200 g kuwertury roztopić i stale mieszając porcjami i powoli dodawać śmietankę. Ma powstać niezbyt gęsta i płynna masa, którą kolejno oblewa się tort z góry i z boków.
Odstawić do zastygnięcia.

6.) Podawanie: podaje się z bitą i nie słodzoną (!) śmietaną, najlepiej do filiżanki aromatycznej kawy.

Tadeusz Gwiaździński
 
kulinarne perfidie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz